Ga direct naar de inhoud
CAK (naar homepage)
  • Regelingen
    • Medicijnen mee op reis
    • Regeling betalingsachterstand zorgpremie
    • Regeling gemoedsbezwaarden
    • Regeling onverzekerden
    • Wet langdurige zorg (Wlz)
    • Wet maatschappelijke ondersteuning (Wmo)
    • VOZD
    • Zorgverzekering en buitenland
  • Over CAK
    • Over ons
    • Verantwoording
    • Werken bij het CAK
    • Pers
    • CAK in het kort
    • Verschilmakers
    • Nieuwsberichten
    • Contact
    • NCP
    • Thema's
  • Zakelijk
  • Mijn CAK
  • Zoeken
Direct naar
  • Zakelijk
  • Mijn CAK
  • Zoeken
  1. Home ›
  2. Over CAK ›
  3. Over ons ›
  4. Knelpunten en oplossingen ›
  5. Status duurzaam gescheiden leven
Zoeken

Status duurzaam gescheiden leven


‘Duurzaam gescheiden leven’ kan financieel hard uitpakken

Oplossing

We roepen met klem op om de dgl keuze af te schaffen. om de dgl keuze af te schaffen. Zo voorkomen we dat mensen een ingewikkelde keuze moeten maken en financiële onzekerheid hebben in een toch al emotioneel zware periode. Met de SVB, het ministerie van VWS, het ministerie van SZW en het CAK hebben we een voorstel voor de afschaffing uitgewerkt, als onderdeel van de vereenvoudiging van het partnerbegrip in de AOW. Wij blijven hier aandacht voor vragen.

Knelpunt

Een AOW-gerechtigd echtpaar kan kiezen voor ‘duurzaam gescheiden leven’ (dgl) bij de SVB, wanneer een van beiden wordt opgenomen in een zorginstelling. Ze ontvangen dan een hogere alleenstaande AOW-uitkering. Maar de keuze heeft gevolgen voor de eigen bijdrage, toeslagen én de inkomstenbelasting. Gevolgen die op het moment van kiezen vaak moeilijk te overzien zijn. Bovendien leidt de keuze tot verschillende uitkomsten die moeilijk uit te leggen zijn. De SVB en het CAK vragen sinds 2020 aandacht voor dit knelpunt. Omdat de financiële gevolgen heel nadelig kunnen uitpakken, kan de keuze sinds 2021 éénmalig worden teruggedraaid. Dit heeft de grootste problemen voor burgers verlicht, maar de onderliggende complexiteit is nog niet opgelost.

De gevolgen zijn moeilijk te overzien voor burgers.

Situatie van Jan

Door de achteruitgang van Jan’s gezondheid wordt het steeds lastiger om thuis te blijven wonen. In overleg besluiten Jan en Maria dat het beter is om naar een zorginstelling te verhuizen. Ze kiezen voor de ‘status duurzaam gescheiden leven’ bij de SVB. Een begrijpelijke keuze, want zowel Jan als Maria ontvangen hierdoor een hogere AOW. Na 4 maanden valt er een brief van het CAK op de mat. De eigen bijdrage is flink omhooggegaan. En ook hun zorg en huurtoeslag blijkt geraakt. Wat leek op een voordeel, pakt financieel fors nadelig uit.




Over ons

  • Over ons
  • Verantwoording
  • Werken bij het CAK
  • Nieuwsberichten

Contact

  • Bellen
  • E-mail
  • Schrijven
  • Klacht of bezwaar
  • X

Bezoekadres

Wilt u langskomen?
Wij staan u graag te woord.

Bezoekadres

Toegankelijkheid

Iedereen moet de website van het CAK kunnen vinden, bekijken en gebruiken. Daarom besteedt het CAK veel aandacht aan toegankelijkheid.

Toegankelijkheid
  • Cookies
  • Proclaimer
  • Uw privacy
  • Kwetsbare plek ontdekt?
  • Archief
Logo CAK