Jongeren in beschermd wonen
Jongeren in beschermd wonen worden opgezadeld met schulden
Het knelpunt
Bij de berekening van de eigen bijdrage kijken wij naar het inkomen van twee jaar geleden. Behalve bij jongeren van 18, 19 of 20 jaar. Daar kijken we naar het huidige inkomen of het inkomen van een jaar geleden. Het komt regelmatig voor dat het inkomen van jongeren gedurende het jaar (of de jaren erna) wijzigt. Dit komt bijvoorbeeld omdat jongeren aan het begin van een jaar nog geen inkomen hebben en pas later in het jaar beginnen met werken en/of een uitkering ontvangen.
Dit leidt tot een herberekening van de eigen bijdrage. Dit geldt voor de eigen bijdrage beschermd wonen, Wlz en straks ook bij de inkomens en vermogensafhankelijke eigen bijdrage Wmo. Regelmatig krijgen jongeren een naheffing over deze eigen bijdragen. Deze naheffing kan toekomstige deelname aan de maatschappij belemmeren, omdat het jongeren in een financieel kwetsbare positie brengt.
Oplossing
Bereken de eigen bijdrage op basis van het inkomen van twee jaar terug. In plaats van de eigen bijdrage te baseren op het huidige (wisselende) inkomen. Leg de minimale eigen bijdrage op wanneer het inkomen van twee jaar terug onbekend is.
Voortgang
In overleg met het ministerie van VWS zijn we tot een oplossing gekomen. We gaan bij de berekening van de eigen bijdrage in principe uit van het inkomen van twee jaar terug. Dit inkomen is vaak al definitief vastgesteld. Als het inkomen van twee jaar terug onbekend is, leggen we de minimale eigen bijdrage op. Hierdoor kunnen wij ook sneller de eigen bijdrage definitief vaststellen. Zo hebben burgers snel duidelijkheid over de hoogte van hun definitieve eigen bijdrage en ontvangen ze veel minder naheffingen. In de voorjaarbesluitvorming is deze oplossing opgenomen.
De 18-jarige Sam heeft ernstige concentratieproblemen. In zijn instelling voor beschermd wonen vindt hij rust en goede begeleiding. Hij krijgt hierdoor zijn leven steeds meer zelf op de rit. Om wat bij te verdienen neemt hij een krantenwijk. Door zijn toegenomen inkomen, berekent het CAK zijn eigen bijdrage opnieuw. Dit zorgt voor een flinke naheffing. Sam werkt pas net en heeft nog amper spaargeld opgebouwd. Dat zorgt gelijk al voor een betalingsprobleem.